Translate

2018-07-10

Hardcore cyklo Šumava

Tento cyklovýlet je určen pro ty nejzdatnější. Cestou minete tři nouzov nocoviště, na kterých lze přespat a  tedy rozložit zátěž do více dnů. Hned na začátku trasy se zahřejete výšlapem na horu Polom. Další velmi nepříjemné stoupání je za jezerem Laka. Věříte-li si ovšem na 90 kilometrů, nemůže vás to rozhodit. Nejstrmější stoupání je na horu Poledník, ze které se dlouho povezete. Zbývající dvě třetiny výletu již nejsou  tak náročné. I když ohřívárna to určitě není. Pro ty co začnou v Srní: sjeďte kilometr směr Prášily k parkovišti Mechov. Projeďte parkoviště a na jeho konci odbočte doleva na mostík a jste na trase. Do stejného místa dojedete i na konci trasy. Většina tohoto výletu vede po pěkných asfaltových nebo udržovaných lesních cestách.u se nachází nedaleko od centra Železné Rudy za kostelem Panny Marie Pomocné. 
Start výletu se nachází nedaleko od centra Železné Rudy za kostelem Panny Marie Pomocné. 
Z nádraží či přilehlého parkoviště se vydáte okolo stoky do Sklářské ulice. V ulici odbočíte doleva, přejedete přes trať, za kterou odbočíte vlevo. Zde se napojujete na cyklotrasu č. 2113. Na nedalekém Debrník rozcestí odbočíte opět vlevo a stoupáte k Zámeckému lesu. Toto rozcestí projedete rovně a pokračujete stoupáním k vyhlídce Pod Polomem. Cestou si přečtete na informačních tabulích něco ze života tetřeva hlušce. Za vrcholem vás čeká 1,5 km dlouhý sjezd perfektní asfaltkou. Přijedete k místu nazvaném příznačně ''V zátočině'', ostrá levotočivá zatáčka vás velmi přibrzdí. Dalších 600 metrů k ''Rudské křižovatce'' pokračujte ve sjezdu a odbočíte doprava. Za lesem přijedete k nouzovému nocovišti Hůrka. Jen kousek za nocovištěm si můžete prohlédnout hrobku rodiny Abelů.
Nouzové nocoviště HůrkaHrobka rodiny AbelůJezero Laka
Upozornění: V zimním a jarním období: 15.11. - 15.7 .je pro cyklisty úsek za jezerem Laka pro cyklisty z důvodu ochrany tetřeva hlušce uzavřen. Ovšem přijedete-li na jaře či v červnu, nezoufejte. Od jezera Laka se vraťte k hrobce, kterou minete a za chvíli na rozcestí Stará Hůrka odbočíte doprava na ''Vysoké lávky''. Příjemným sjezdem dojedete do Prášil, kde se opět napojíte na trasu. Vyhnete se jednomu velmi nepříjemnému stoupání a ušetříte spoustu sil. 
Od hrobky se vraťe kousek k rozcestí a obočte vlevo k jezeru Laka. Ještě před jezerem odbočte za potokem doprava. Za jezerem vás čeká velmi nepříjemné stoupání s následným prudkým sjezdem (cesta byla ve sjezdu velmi pěkná). Za Horními Ždánidly do Prášil je další prudký sjezd, kde buďte velmi opatrní. V Prášilech na hlavní komunikaci odbočíte doleva. Zde je cukrárna, restaurace, bufet a archeopark. Od archeoparku se vraťte k zatáčce a pokračujte po hlavní silnici vlevo. Ještě před Prášilským potokem můžete navštívit botanickou zahradu s bizony. 
Cukrárna, potraviny a bufet v PrášilechArcheopark PrášilyArcheopark Prášily
Za Prášily na rozcestí sjedete z hlavní silnice doprava na cyklostezku. Minete parkoviště na Slunečné a stanoviště národního parku. V těchto místech si můžete trasu zkrátit o 35 km (odsazený text)!
Na rozcestí Gruberg neodbočíte na horu Poledník, ale pokračujete rovně směrem na Velký Bor. Zde odbočíte doleva a přejedete přes hlavní silnici k parkovišti a památníku. Napojíte se v popisu na trasu (místo označíme třemi hvězdičkami). To platí pouze pro ty, co začnou v Železné Rudě.
Pokračujete-li delší cestou, tak na rozcestí Gruberg odbočíte doprava směrem na horu Poledník. Stoupání je z počátku velmi přijatelné, to nejhorší vás čeká až od rozcestníku ''Liščí díry''. Z Poledníku se vraťte na ''Předěl'' a pokračujte sjezdem na ''Bavorskou cestu''. Zde si dejte pozor na odvodňovací kanálky, které mohou být nebezpečné. Dá se říci, že to nejhorší máte za sebou. Na ''Bavorské cestě'' odbočte doprava a asfaltkou sjeďte k ''Javoří pile''. Zde odbočíte doleva a již přijatelným stoupáním se dostanete k Tříjezerní slati. 
Rozhledna PoledníkTříjezerní slaťTříjezerní slať
Od slati vás čeká další prudký sjezd k Rybárně (pokud nepřibrzdíte a odbočíte vlevo, dojedete k dalšímu nouzovému nocovišti před Modravou). U nocoviště přejeďte přes Roklanský potok a okolo pivovaru, muzea dřevařství (sjíždíte z cyklotrasy č. 2113) a centrálního parkoviště dojdete k hlavní silnici směr Srní. Zde odbočte doleva a napojíte se na cyklotrasu č. 33. Po dvou kilometrech jízdy odbočíte doleva k hradlovému mostu Rechle a sjedete z cyklotrasy č. 33 na č. 2114
muzeum dřevařstvíSoutok Roklanského a Modravského potokahradlový most Rechle
 
Okolo Vchynicko-tetovského plavebního kanálu se báječně svezete až k odbočce k Hauswaldské kapli. Po prohlídce kaple se vraťte ke kanálu a pokračujte k parkovišti Mechov. Přejeďte hlavní silnici a za malým parkoviště odbočte doleva. Sjíždíte z cyklotrasy č. 2114 zpět na č. 33. Po krátkém stoupání přejedete opět přes hlavní komunikaci, za kterou pokračujete ve stoupání. Při výjezdu na paseku se pěkně svezete. Na konci paseky odbočte vpravo a přejeďte přes hlavní k ''Velkému Boru''.
*** Za památníkem odbočte okolo parkoviště doprava do lesa. Sjíždíte z cyklotrasy č. 33 na č. 2118. Teď si ve sjezdu k říčce Křemelné odpočinete před posledním strmým stoupáním na trase. Z mostu přes říčku byla v seriálu Policie Modrava vhozena flinta do vody. 600 metrů dlouhé stoupání ke ''Stodůlkám'' má převýšení 80 výškových metrů!
Na vrcholu odbočíte doleva a pokračujete stoupáním k rozcestí ''U Malého Babylonu''. Zde odbočte doleva a pokračujte k parkovišti u Dobré Vody (asfalt byl v těchto místech ve velmi špatném stavu). Odbočte doleva na parkoviště a pokračujte na nedalekou Dobrou Vodu (sjíždíte z cyklotrasy č. 2118 na neznačený úsek). Po prohlédnutí studánky, muzea a vyhlídky, pokračujte k hlavní silnici. Odbočte doleva a stoupáním se dostanete k nedaleké restauraci Rovina. Mohu říci, že na místní kachnu jsme jeli již několikrát :-).
Za restaurací se svezete až na Skelnou. Zde jeďte rovně do Nové Hůrky. V Nové Hůrce u parkoviště odbočte doleva a vzápětí doprava. Opět se napojujete na cyklotrasu č. 33. Pojedete v těsné blízkosti hlavní komunikace, kde si vyšlápnete krátké kopečky a budete přejíždět přes dřevěné mostíky (dbejte opatrnosti). 
Na rozcestníku ''Hůrecká silnice'', kde se nachází i parkoviště Gerlova Huť, odbočíte dvakrát doleva k ''Zámeckému lesu''. Jste v místě, kde jste byli na začátku výletu, odbočíte doprava k Debrníku, zde opět vpravo a jste v Železné Rudě.