Translate

Srub - Lazny


Kapacita je 9 lůžek + 2 přistýlky
/4 ložnice + kuchyně propojená s velkou společenskou místností/
2 koupelny a 2 WC
Domácí mazlíčci nejsou problém
Cena od 2 400,- Kč + 10% DPH za objekt na nocSrub má v přízemí jednu velkou obytnou místnost s kuchyní a jídelnou a přilehlou letní terasou, 4 ložnice s 9 pevnými lůžky, kde 2 postele jsou rozkládací, tedy maximální počet osob, které se u nás mohou ubytovat je 11. Pak zde máme dvě koupelny se sprchovými kouty, s WC včetně bidetů. V obytné místnosti je TV se satelitním přijímačem a DVD. V každé ložnici je TV s DVD přehrávačem. Kuchyně je vybavena všemi vymoženostmi - sklokeramická deska, mikrovlnná trouba, normální trouba s grilem a horkovzduchem, lednička, mrazák, myčka na nádobí, presovač apod... Vytápění je v celém přízemí v podlaze. V prvním patře jsou topná tělesa. Vše je vytápěno elektrickým kotlem.

Na zahradě je posezení s venkovním grilem a otevřeným ohništěm.

Také je možno uschovat v létě kola a v zimě lyže, případně další věci, v uzamykatelném prostorném zahradním domku.
Parkování je možno v prostoru před domem, kam se pohodlně vejdou 3 auta na pozemek a 1 auto na prostor před pozemkem.

Na zahradě je také prolejzačka se skluzavkou pro děti...vstupní chodba...


...WC s koupelnou v přízemí...


...malá dvoulůžková ložnice v přízemí...


...pohled do obytného prostoru s kuchyní z chodby...

...letní terasa..


...pohled do obytného prostoru s kuchyní ze schodů...


...také bar tu máme......i když máme ústřední topení je možno přitopit přírodním ohněm...


 ...schody do patra...


...odpočinková zóna nad schody v prvním patře...


...první ložnice v patře - třílůžková...
...druhá ložnice - dvoulůžková /postele jsou rozkládací/...


...třetí ložnice - dvoulůžková + rozkládací sedací souprava...


...koupelna v patře...


Místo kde srub stojí


Srub stojí v obci Strašín v části Lazny. Na krásném místě, až na konci obce u lesa. Jedna hranice pozemku je tvořena potokem, tedy na zahradě bude přírodní jezírko (to doděláme až na jaře), to ke srubu patří..:).

Obec Strašín leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava asi 10 km jihovýchodně od Sušice a 6 km severovýchodně od Kašperských Hor v okrese Klatovy v nadmořské výšce 605 m

Strašín a okolí je velmi malebné místo s velmi dávnou historií, která sahá až ke Keltskému osídlení. V současné době je to klidné krásné místo předurčené k pěším toulkám do okolí, ale i k jízdě na kole a v zimně k jízdě na běžkách, ale jsou dostupné i sjezdovky na Churáňově a na Javorníku.

Historie obce Strašín         Osídlení zdejší oblasti se datuje až do dob mladší doby železné, tehdy sem přišel kmen Keltů. Trvalé osídlení kraje pak začíná v 6. – 10. století, kdy se zde usazují slovanské kmeny. Strašínská obec původně vznikla ze samot, které se postupem času rozšiřovaly a sbližovaly se. První dochovaná písemná zmínka o vsi samotné pochází z roku 1254. Z dochované zprávy vyplývá, že zdejší faru spravovali strakoničtí johanité. Ves již tehdy pravděpodobně patřila Vítkovcům, předchůdcům Rožmberků. Ve 13. století se také datuje vznik hrádku v blízkosti Strašína na skalnatém hřbetu Na výškách.
        O vzniku názvu obce existuje několik domněnek. Podle jedné je jméno „Strašín“ odvozeno z osobního jména „Stráša“ (Strášův dvůr, sídlo). Jiná teorie název odvozuje od základu „stráž“, pocházejícího od strážní funkce vsi u stezky z bavorského Pasova. Nabízí se také teorie, podle které zde v minulosti došlo k nějaké strašné nebo strašidelné události. Dokonce se traduje, že ve staré knize, která byla uložena v žihobeckém kostele, je latinsky zapsáno: „Strašeň locus horribilis“ – Strašeň místo hrůzné. Ať už je původ jména obce jakýkoliv, musel název v průběhu let projít dlouhou cestou, než dosáhl dnešní podoby. V roce 1254 se tak v dochovaných materiálech objevuje tvar Strahen, r. 1274 Strazen, r. 1380 in Strassin, r. 1405 Strassin, na počátku 17. století Strassen, po roce 1617 Strassyn a do roku 1924 pak Strašeň. V roce 1924 je úřední název obce změněn na dnešní tvar Strašín.
        V dobách husitských válek se ve Strašíně podávalo „podobojí“, ves se tedy připojila ke straně kalichu (husitskému hnutí), a to i přes snahu kněží udržet zde katolický vliv. Husitský správce však nepřál zdejším hojně navštěvovaným mariánským poutím a kostel nechal zamknout. Husitská posádka pak dohlížela, aby se procesí nekonalo. Po pánech na Rabí se ves dostává do majetku rodu Švihovských. Rodina se však postupem času dostala do velkých dluhů, kvůli kterým začala svá panství rozprodávat. Roku 1545 tak Jindřich Švihovský z Reisenberka a Břetislav Švihovský prodali své díly Strašína Bernartovi Kocovi z Dobrše. Oba pánové obec sice záhy vykoupili zpět, hned v roce 1547 ji však byli nuceni prodat znovu, tentokrát Kryštofu Kocovi z Dobrše.
        V letech 1754 – 1756 byla ve Strašíně postavena nová budova fary. Od roku 1850 začínají v dolní části obce na vykácených mytích pod lesem vznikat nové domy. Z nich se postupně zrodila nová část Strašína s názvem Lazna (od staročeského slova „láz“ – pozemek na samotě u lesa).
        Do poklidného života obce zasáhl v roce 1914 příchod první světové války. Ze Strašína bylo na frontu povoláno 33 branců, 7 nováčků a nastoupilo 8 domobranců. Na bojištích padlo 14 strašických mužů. Těm byl ve vsi roku 1924 odhalen pomník.  
        Konec 30. let s sebou přinesl velké napětí a strach z nacistické hrozby. Následně byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. V době okupace ves držela pohromadě, lidé si věřili a pomáhali (výjimku tvořilo pouze několik jedinců, kterým se ostatní většinou vyhýbali). V roce 1944 byla v zuklínském lese objevena tajná vysílačka. Gestapo však na místě objevilo pouze prázdný kufřík. Na rozkaz gestapa pak naši četníci provedli razii v bytě podezřelého pana Borůvky z Prahy (v č.p. 117), dali mu však možnost, aby unikl. V této době byli někteří zdejší občané nuceně nasazováni. V roce 1945 bylo do obce přiděleno 222 německých uprchlíků, většinou ze Slezska. Bydleli ve škole. Ke konci války Strašín zažil několik hloubkových náletů, zaměřených na německé cíle. Obcí také začali procházet němečtí uprchlíci, vojáci i civilisté. Mír přinesl květen roku 1945. 
       Vedle bohaté historie se Strašín může pyšnit také řadou významných osobností, které odsud pocházejí (narodil se zde např. František Vlastimil Jáchym, významný spolupracovník Josefa Jungmanna a K. H. Borovského nebo prof. MUDr. Karel Raška DrSc., významný vědecký pracovník). K roku 2004 ve Strašíně žilo na 360 obyvatel.