Translate

2020-02-24

Námět na zimní výlet na Šumavě

Ludwigsthal - naučná stezka NP Bavorský les

Rys a vlk, dvě tradiční šelmy Šumavy a Bavorského lesa, které zde člověk skoro vyhubil. A právě za nimi jsme se vydali během svého pobytu v Železné Rudě na německou stranu hranice do minizoo u obce Ludwigsthal, kde rysy, vlci a ostatní zvířata žijí ve svém skoro přirozeném prostředí.

Jako dopravní prostředek jsme použili auto, ale dá se sem dostat i vlakem z Železné Rudy s přestupem v Alžbětíně na německou železnici.

Za čím jedeme?
na fotce je rys, jen ho najít

Od parkoviště, které se nachází hned u hlavní silnice spojující Železnou Rudu s městem Zweisel jsme se vydali po okružní značené trase k výběhu rysů. K naší velké radosti jsme rysy viděli. Následně jsme došli k velkému infocentru. Zde je možno zakoupit nejen suvenýry a občerstvit se, ale je tu umístěna i velice pěkná interaktivní expozice o Národním parku Šumava - Bavorský les. Další naše kroky směřovali k výběhu vlků a i zde jsme měli štěstí a jednoho vlka samotáře jsme mohli pozorovat. Součástí parku je i vyhlídková věž, která ze svého vrcholu určitě nabízí krásný výhled na zdejší část Bavorského lesa. Nám však bylo toto odepřeno, neboť jsme zde byli v zimě a to je nejvyšší část vyhlídkové věže uzavřena z bezpečnostních důvodů. Naučná stezka nás dále zavedla k výběhu skotu a koní. Chovají se zde ty druhy těchto hospodářských zvířat, které byly v minulosti pro tuto oblast Bavorského lesa typické. Posledním zastavením na našem putování byla uměle vytvořená jeskyně pralidí s ukázkami jejich umělecké tvorby na stěnách, kde převažují hlavně motivy zvěře a jejího lovu.

Ostatní informace

Toto velice pěkné místo jsme navštívili v zimě a podle mě jsme dobře udělali. Na sněhu jsou rysy a vlci přece jenom lépe vidět. Jejich výběhy jsou dost velké, aby simulovaly jejich přirozené životní prostředí a tak jen najití některého jedince byl i na sněžném podkladu celkem problém, ale nám se to podařilo.
Vstupné se neplatí, jediným výdajem bylo zaplacení parkovného, které činí 1 euro za každou započatou hodinu.