Translate

2015-05-27

Výlety na Šumavě

Výlet na Hojsovu Stráž /zdroj: Kudy z Nudy/ 
Hojsova Stráž leží v malebné šumavské oblasti Železnorudska na západním svahu hory Můstek. Na jaře a v létě jsou zde ideální podmínky pro pěší výlety a cyklistiku. Vlahé lesy lákají k houbaření. V zimě mohou návštěvníci využít tři lyžařské vleky i upravené žecké trasy. Autem je to kousek na sjezdovky Železná ruda - Belveder, Špičák nebo pro náročnější lyžaře na německý Velký Javor.

V klidné části vesnice vzdálené od hluku hlavní silnice stojí turistická ubytovna Zámeček, kterou provozují velmi příjemní lidé. Své zalíbení v ní najdou všechny nostalgické duše toužící po troše retro atmosféry. Vybavení sice nepřekypuje zbytečným luxusem, ale pokoje jsou nově rekonstruované. Jsou tady k dispozici i dva desetilůžkové pokoje, kde se můžete ubytovat s partou nebo velkou rodinou a užít si společnou zábavu.
Výlet na Prenet /zdroj: Kudy z Nudy/
Jeden den si určitě zarezervujte pro výšlap na horu Prenet (1071 m. n. m.). Z Hojsovy Stráže sem vede zelená turistická trasa. Z vrcholku je pěkný pohled na pohoří Český les a údolí řeky Úhlavy. Odtud můžete pokračovat dále po červené značce směr Můstek (1235 m. n. m.). Krásná hřebenová trasa nabízí mimořádně krásné výhledy na Železnorudsko. Dále po červené dojdete až k rozcestí Tomandlův křížek, které je důležitou křižovatkou šumavských cest.

Jednou z možností je třetí vrcholek této oblasti – Pancíř (1214 m. n. m.) s restaurací, pěknou dřevěnou rozhlednou a lanovkou spojující horu se Špičákem. Když ale sestoupíte po modré do Železné Rudy, za odměnu můžete navštívit vyhlášenou cukrárnu Café Charlotte s vynikajícími zákusky a poháry. Zpáteční cestu do Hojsovy Stráže si můžete zkrátit vlakem. Na oběd či vydatnou večeři si zajděte do stylové restaurace penzionu Bečvářův srub v Hojsově Stráži. K odpočinku je zde k dispozici wellness studio s masážní vířivkou a saunou.

Žádný pobyt na Šumavě by se neměl obejít bez procházky na Černé a Čertovo jezero ležící ve stejnojmenné Národní přírodní rezervaci. Pokud zatoužíte po návštěvě muzea, navštivte